Update - 12th October

IMG_54CF0C3E9588-1.jpeg

Today william has sent me this rough breakdown of costs required to complete the classrooms

Some of these items listed are not a necessity and so will be removed but as a guideline for me to gauge whats required this will help me figure out how much i need to raise.

Once i join them out there we will start to work out what can go and negotiate prices for things we buy in bulk, for example ordering 280 irons sheets for the roof @ 50,000 each would cost 14,000,00 but William has assured me that if buying all at once these prices could come down 10-15,000 per unit.

Also these prices as quoted from traders selling these items, if we are to buy from the factory these prices could reduce drastically also.